A mai Meska-szemezgetőbe bekerült a zöld-fehér Millefiori fülbevalóm.
A Millefiori (jelentése ezer virág) a muranói üvegművesek specialitása, készítéséhez nagy gyakorlat kell. Bár az üvegmozaik nem velencei találmány, hiszen már az ókori Egyiptomban is készültek apró vágott üvegdarabkákkal díszített tárgyak, falak, padlók, úgy 3400 évvel ezelőtt. A találmány azután elterjedt, készítették a perzsák, és népszerű volt az iszlám világban, valamint a Római Birodalomban. Az időszámításunk előtti második században a Római Birodalomban már készültek kerek, többszínű üvegszeletkék, amelyekkel üvegtárgyakat, vázákat, egyéb használati tárgyakat díszítettek, majd a birodalom hanyatlásával és bukásával ezek a művészien díszített üvegek is lassan feledésbe merültek. Egészen a tizenötödik századig, ekkor ugyanis Velencében újjászületett az üvegnádból készített apró mozaik, és ekkor kapta nevét is. Bár nem Velencében készült az első üvegmozaik gyöngy, mégis a muranói mesterek tették a mai napig világhírűvé, az itáliai üveget pedig fogalommá.
A mester először a Millefiori közepéhez a fúvócsőre vesz egy adag üveget, majd egyenletesre hengergeti, és attól függően, hogy egy-vagy többszínű lesz-e a mag, más színű üvegbe meríti, vagy belenyomja a kiválasztott formába. A Millefiori virág, csillag, Nap mintájú, de vannak olyanok, amelyeken koncentrikus körök, vagy négyzetek alkotják a mintát. Miután megformázta a magot, felveszi a következő réteget, ismét formázza, majd jöhet a következő réteg, egészen addig, míg el nem készül a minta. A mester és segédje ezután hosszú pálcává (üvegnádnak is nevezik) nyújtja a folyamatosan forrón tartott tömböt. Miután a nád kihűlt, kézzel apró szeletkékre vágják és el is készült a Millefiori.
A Millefiorit azután ékszerekhez, hutakész használati, vagy dísztárgyak megalkotásához használják. Sokan nem kedvelik, mert erősen behatárolja a tárgy stílusát – mint például ennél az 1964-ben, a Fratelli Toso műhelyben készült vázánál - , de mi másért használnánk Millefiorit, ha nem azért, hogy velencei stílusú üveget alkossunk.
(A fotó a Fratelli Toso maufaktúra tulajdona.)