HTML

Murano Manufaktúra

A nevem Smidt Éva és gyermekkorom óta elvarázsol a forró üveg. 2005-ben alkalmam adódott belekezdeni a lámpagyöngykészítésbe, és azóta nem tudok szabadulni ettől a méltatlanul mellőzött, csodálatos anyagtól. Lehet hidegen megmunkált, kemencében olvasztott síküveg, pálcából lángban olvasztott apró gyöngy, vagy ólmozott, fóliázott színes üveg, rajongásom évek óta tart és egyre növekszik. De nem csupán az üveg érdekel, hanem minden olyan anyag, amellyel kombinálni lehet: nemes- és színesfémek, bőr... így nem csupán üvegeim elkészítési módjáról szól ez a blog, hanem a belőlük készült ékszerekről is.

Kukkantás a kemencébe

2009.10.26. 20:29 Körticsek

Néha, amikor összejön annyi üveg a fusing maradékból, hogy érdemes őket szétválogatni és az összeillő színeket társítani, elkészítem kedvenc koktélomat. Ilyenkor a szokásosnál is többször mászkálok ki a kemencéhez és hol az ablakon, hol pedig az üveggyöngy hőkezeléséhez használatos kis ajtón keresztül leskelődök befelé, és nézem, ahogy folyik a forró üveg.

Csak egy rövid kukkantásra jut ilyenkor idő, mert ha túl sokáig engedem be a hideg levegőt, az üveg egy pillanat alatt megdermed, és bár a kemence azonnal bekapcsol és rámelegít, így mégis hosszabbodik az amúgy is nagyjából egynapos program. Szeretek így játszani az üveggel, mert sohasem lehet tudni, hogy milyen minta születik, és még az összerakott színekből is nehezen lehet következtetni arra, hogy végül mi sül ki a dologból. A végeredmény egy klassz üveglepény, amit hűtés után darabolok, és ebből születnek az igazán egyedi darabok.

Az olvasztáshoz kupacba rakott üvegdarabok teljesen átalakulnak a folyamat végére, és talán ez még sokkal inkább lenyűgöz, mint amikor pálcából készítek gyöngyöt. Ráadásul, míg az üveggyöngyöknél és a hagyományos rogyasztásnál a minta az alapüveg felszínén van, ha a lepényt elvágom, a minta belül is folytatódik, így minden oldalról látható.

 

Nagyszerű, és valóban különleges az összhatás, sajnos azonban nem olcsó előállítani, mert bár maradékból van, nagyobb mennyiségű üveg szükséges hozzá és nagyon sokáig tart az olvasztás is. Hőkezelés és hűtés után gyémánt tárcsával darabolom és a csiszolást is gyémánt szerszámmal kell végezni, majd a kicsiszolt darabokat újra vissza kell tenni a kemencébe. Csak egy darab üveg, mégis rengeteg munka van vele.

3 komment

Címkék: üveg ékszer gyémánt kemence olvasztott csiszolás nyaklánc forró egyedi fusing olvasztás rogyasztás üvegékszer meska síküveg csiszoló

A bejegyzés trackback címe:

https://muranomanufaktura.blog.hu/api/trackback/id/tr531477241

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Prying 2009.10.27. 06:19:40

Szia Éva!
Nagy örömmel olvastam az eddigi bejegyzéseket :)
Ez az üveglepény magában is csodálatos, hát még a belőle készült ékszerek. Kíváncsian várom a többi bejegyzést is, addig is további gyümölcsöző alkotást!

Reyca 2010.03.14. 22:31:30

Ez valami mesés! Ilyet eddig nem is láttam még... :-)

Momo2 · http://silkbymomo.blogspot.com/ 2010.03.15. 10:06:41

Ez valami csodaszép!!! Nem is gondoltam, hogy ezt is ki lehet hozni az üvegből!
süti beállítások módosítása