Mióta ilyen hideg, szürke és nyirkos idő van, azóta mindennél jobban vágyom egy kis napsütésre. Nagyon hiányzik a nyár, a meleg, a harsány színek, a friss és zamatos gyümölcsök, a mezítlábas hűvös esték és a fehér fátyolos, bíbor hajnalok. Ezért is vettem elő most ezeket a különleges, fémesen csillogó üvegeket, amelyek a hagyományos, üvegszerű csillogás helyett egészen más módon gyönyörködtetnek.
Ennek a csodás, sokféle színben ragyogó üvegnek Dichroic a neve, és meglehetősen borsos áron kínálják, amelynek a felhasznált anyagok és az alkalmazott gyártási technológia következtében magas előállítási költség az oka. Az alapüvegre vákuumkamrában viszik fel a rétegeket, elektronsugárral porlasztott szilíciumba keverve a különböző fémeket és fémoxidokat, amelyek az üvegen kicsapódva csillogó bevonatot alkotnak. Egy-egy réteg meglehetősen vékony, mindössze 750-900 nanométer, és összesen 30-50 réteget visznek fel az alapüvegre. Bevonatként és egyben színezésként például aranyat, ezüstöt, illetve titán-, króm-, alumínium-, cirkónium-, és magnéziumoxidot alkalmaznak. Így készülnek egyébként a speciális bevonattal ellátott lencsék, amelyeket optikai eszközökhöz, távcsövekhez, objektívekhez, szemüvegekhez is használnak.
A Dichroic üveget sokszor tévesen a NASA fejlesztésének titulálják, mivel az űrhivatal rendkívül pontos színszűrőket konstruált ezzel a gyártási technológiával. Irizáló üveget már az időszámításunk előtti negyedik században is készítettek - ha nem is vákuumkamrában -, ennek egyik kézzel fogható emléke a British Múzeumban őrzött Lükorgusz kupa, amelynek zöldes színe megvilágítva élénkpirossá válik.
A dichroic (kétszínű) szó jelentése optikai tulajdonságára utal, a különböző rétegek vagy átengedik, vagy visszaverik a beeső fényt, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az üveget különböző szögekből szemlélve két színt láthatunk. A felvitt rétegek kombinálásával a hatás fokozható, így igazi színorgiában lehet részünk.
Az alapüveg hőtágulási együtthatója meghatározza, hogy milyen üveggel használható, és mivel a gyártás során használt összetevők határozzák meg a bevonat színét, előfordulhat, hogy a hozzávalók változó minősége, vagy a felvitt rétegek eltérő vastagsága miatt, két eltérő időpontban gyártott azonos szín másmilyen lesz égetés után. A színválaszték egyébként igen bőséges, több mint 45 féle színű, köztük különféle mintákkal ellátott Dichroic üveg készül. De házi módszerrel is lehet mintát vinni rá, én például gravírozni szoktam, a csillogó bevonatot leszedve előbukkan az alapüveg és láthatóvá válik a bekarcolt minta.
Amikor Dichroic üveget használok, szinte mindig lefedem egy áttetsző üvegréteggel, így még szebben csillog a kész darab. A legújabb sorozatot szerettem volna igazán különlegesre készíteni, ezért miután kemencében kiégettem a 2-3 rétegből álló darabokat, körbecsiszoltam, majd újra kiégettem őket. Nem a szokásos akasztót ragasztottam rájuk, hanem a nagy kedvencemmé vált ékszerdrótból készítettem nekik akasztót és egy kis díszítést. Minden darab megvásárolható Meska-boltomban, de a legelső képen látható sokszínű példány már arra vár, hogy találkozhasson új gazdájával.